WeeklyNews 18.08.2021

 

 

Вітаю, друзі!
Майже весь серпень депутати Верховної Ради перебувають у відпустці, однак Верховний Суд не перестає працювати та приймати нові постанови із висновками щодо практики застосування норм національного права.
Деталі, як завжди, у нашому дайджесті 👇

 

1. Подвійний стимул виконувати зобов’язання вчасно!

На початку червня Велика Палата Верховного Суду у справі №910/12876/19 у своїй постанові розв’язала правову проблему, пов’язану із неможливістю одночасного стягнення з боржника пені та штрафу за порушення господарських зобов’язань. У цій справі ВП ВС висловила правову позицію, яка зводиться до можливості одночасного стягнення з боржника пені та штрафу за порушення зобов’язань за договором. Застосування обох видів штрафних санкцій на вибір кредитора не лише не заборонено законом, а й прямо передбачено положеннями Господарського кодексу України.

Legal Tip

«Постанова є дзеркальним відображенням вже напрацьованої судової практики судів касаційної інстанції. З огляду на те, що в судовому реєстрі подекуди з’являються судові рішення з протилежними висновками, вказану постанову слід сприймати як аксіому та широко використовувати у аналогічних спорах. Але не слід забувати й про динамічність практики ВП ВС та відслідковувати її актуальні постанови. Аже немає вічного нічого, у тому числі й усталеної судової практики, якій властиво з часом змінюватися».

 

Анатолій Мельниченко, адвокат

Зв’язатися

 

2. Статут & Закон

Прийняття Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» у 2018 р. покладало обов’язок на юросіб привести свої установчі документі у відповідність до внесених законом змін. Через недотримання такої вимоги виникали питання щодо пріоритету положень установчого документу та закону, де нещодавно Верховний Суд, сподіваємося, поставив крапку.

Вирішуючи спір у справі №910/4446/20 щодо визнання недійсним рішень загальних зборів ТОВ в частині збільшення статутного капіталу КГС ВС у постанові від 07.07.2021 встановив, що учасниками ТОВ не було внесено зміни до Статуту у відповідності з прийнятим законом та вказав, що прийняття на зборах учасників рішень про збільшення статутного капіталу товариства і внесення змін до статуту товариства шляхом затвердження його в новій редакції могло бути здійснено не інакше як із дотриманням визначеного ч. 2 ст. 34 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» порядку.

 

Legal Tip

 

«Таким чином, учасники товариств повинні розуміти, що положення установчих документів, які не відповідають нормам Закону України «Про товариства з обмеженою і додатковою відповідальністю», не можуть застосовуватися при діяльності товариства та, як наслідок, можуть бути визнані недійсними. Наведений висновок Верховного Суду підкреслює необхідність юридичних осіб приводити свої установчі документи у відповідність нормам закону».

 

Олена Сідей, адвокат

Зв’язатися

 


Незважаючи на сезон відпусток, команда PLG не перестає відслідковувати останні новели законодавства та судової практики для Вашого бізнесу.Якщо Ви бажаєте більше, запрошуємо до нашої сторінки Facebook
Ваш Артем Білоусов