WeeklyNews 11.08.2021

 

 

Вітаю, друзі!
Юристи судової практики та практики захисту бізнесу PLG підготували для вас огляд новел. Сьогодні розглядаємо питання корпоративних спорів, а також новел у напрямку транскордонних спорів.
Деталі, як завжди, у нашому дайджесті 👇

 

1. Право вибору суду. Або чи можна передати комерційний спір з іноземною компанією до українського суду?

У червні парламентом було прийнято Закону України «Про ратифікацію Конвенції про угоди про вибір суду», а першого серпня цей законопроект було повернуто з підписом Президента України. Конвенція про угоди про вибір суду (Гаага, 2005) передбачає право резидентів держав-учасниць Конвенції визначати конкретний судовий орган, який сторони уповноважать розглянути діючий або майбутній цивільний чи комерційний міжнародний спір.

Legal Tip

«Нагадуємо, що чинні міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана парламентом, є частиною українського законодавства. На даний момент учасником Конвенції є держави Європейського Союзу, Чорногорія, Мехіко, Сінгапур, США та Великобританія. Україна набуде статусу учасника Конвенції по закінченню 3 місяців після здачі ратифікаційної грамоти депозитарію – Міністерству закордонних справ Королівства Нідерланди. Вступ України до Конвенції може стати в нагоді учасникам зовнішньоекономічних договорів із нерезидентами, які бажають «судитись» в українських судах. Обрання українського суду буде непоганою альтернативою для тих, хто не має можливості дозволити собі розв’язання спорів в міжнародних комерційних арбітражах, де арбітражний збір за розгляд справи може бути в 50 і більше разів більший, ніж судовий збір, сплачений за розгляд справи в національному суді».

Арем Білоусов, адвокат

Зв’язатися

 

2. Переваги переважного права

15 липня 2021 року Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду прийняв постанову, якою визначив особливості визначення способів захисту порушеного права у спорах щодо захисту переважного права учасника на частку у товаристві з обмеженою відповідальністю. У зазначеній справі фізична особа звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати за нею переважне право на придбання корпоративних прав та часток в статутному капіталі ТОВ, які були відчужені іншим особам. За результатами розгляду справи Верховний суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки не відповідають способу захисту, який передбачений законом та фактично є проханням про «декларування» переважного права позивача, а не його ефективним захистом (відновленням).

 

Legal Tip

 

«У разі порушення переважного права особи на купівлю частки в ТОВ правильним та ефективним способом захисту буде подання позову про переведення прав та обов’язків покупця частки. Саме в межах даної справи суд може встановити факт порушення переважного права, при цьому переведення прав та обов’язків покупця частки на позивача призведе до реальної сатисфакції.».

 

Григорій Павленко, адвокат

Зв’язатися

 


Як бачимо, успішність розв’язання спору в суді залежить не тільки від законності та справедливості вимог, а й від правильного оформлення позовних вимог, процесуальних документів, обраного способу захисту, стратегії та тактики в суді. Якщо Ви бажаєте більше, запрошуємо до нашої сторінки Facebook
Ваш Артем Білоусов