WeeklyNews 06.05.2021

 

Вітаю, друзі!

 

Для багатьох прийнято проводити травневі свята на природі та працювати на городі, саджаючи овочі. Юристи в цьому плані теж свого роду «землероби», оскільки вони не забувають відслідковувати останні новини земельного законодавства 😊 Деталі, як завжди, у нашому дайджесті.

 

1. Рада прийняла закон щодо дерегуляції земельних відносин

ВРУ прийнято законопроект № 2194 щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин. Закон передбачає передачу земельних ділянок державної власності, розташованих за межами населених пунктів, до комунальної власності (за виключенням окремих земель, необхідних державі). Крім того, зскасовується обов’язок отримання дозволу органів місцевого самоврядування на розробку проекту землеустрою щодо земель приватної власності, а також обов’язок проведення державної експертизи землевпорядної документації. Вводиться порядок реалізації переважного права викупу земель с/г призначення та порядок вирішення суперечок землекористувачів щодо меж сусідніх земельних ділянок.

Законопроект передбачає, що відомості щодо меж та обмежень у використанні охоронюваних земельних ділянок відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» обов’язково мають заноситись до Державного земельного кадастру.

 

Legal Tip

 

«Можна стверджувати, що прийнятий Радою законопроект скасовує деякі зайві бюрократичні перепони, які обмежували юридичних та фізичних осіб у реалізації їх прав на землю. У разі, якщо законопроект буд підписаний Президентом, він набирає законної сили з моменту його офіційного оприлюднення, за виключенням окремих норм, визначених у перехідних положеннях законопроекту».

 

Артем Білоусов, адвокат

Зв’язатися

 

 

2. Про вічне: депутати хочуть скасувати інститут права постійного користування землею

Нещодавно до ВРУ був внесений законопроект № 5385, яким пропонується виключити з українського правового поля інститут постійного користування земельною ділянкою. Незважаючи на те, що користувачами землі на праві постійного користування можуть бути лише державні та комунальні підприємства та деякі інші спеціальні суб’єкти, сьогодні безліч земель перебуває і надалі в користуванні юридичних та фізичних осіб приватного права. Такі особо хоч і не входять до переліку спеціальних суб’єктів, але є правонаступниками осіб, які свого часу законно набули право постійного користування (наприклад, підприємства, які змінили форму власності в процесі приватизації).

За Законопроектом № 5385:

  • «неналежні» землекористувачі матимуть право на переоформлення права постійного користування на право оренди або викуп відповідних земельних ділянок. У разі викупу, виплата ціни земельної ділянки може бути розстрочена;
  • ті з них, хто не переоформить відповідне право, не втрачають права постійного користування автоматично. Натомість, відповідна земля може бути в будь-який момент вилучена з постійного користування (в судовому порядку, якщо землекористувач не згоден з вилученням).

 

Legal Tip

 

«З прийняттям Законопроекту № 5385 юридичним особам приватного права та/або фізичним особам, які не є спеціальними суб’єктами відповідно до закону, але користуються земельними ділянками на праві постійного користування, потрібно буде прийняти рішення або щодо викупу відповідних земельних ділянок, або їх переоформлення на праві оренди. Зволікання з прийняттям такого рішення може призвести до повного або часткового вилучення землі з постійного користування».

 

Сергій Шепеляк, радник

Зв’язатися

 


І, наостанок, пам’ятайте – щоб Ви не робили або де б не відпочивали, ми завжди тут для Вас, з останніми новинами законодавства та судової практики 🤝💼💪
Ваш Артем Білоусов

Завантажити PDF