WeeklyNews 01.09.2021

 

 

Вітаю, друзі!
Раді презентувати Вам чергову порцію юридичних новин. В фокусі – судова практика з оформлення прав на земельний пай, притягнення до солідарної відповідальності керівника збанкрутілої юридичної особи, а також запуск податкової амністії в Україні.
Деталі, як завжди, у нашому дайджесті 👇

 

1. Право на землю не визнають? Не час зволікати!

На початку серпня Верховний Суд розглянув спір у справі № 617/537/19 щодо порядку набуття права власності на земельний пай (частку) членами колективних с/г підприємств. ВС вказав, що право членів колективних с/г підприємств на пай (частку) виникає за трьох умов:

  • підприємство отримало державний акт на право колективної власності на землю;
  • особа, що претендує на земельну ділянку, є членом такого підприємства;
  • член підприємства включений до списку власників землі колективної власності (додаток до державного акту);
  • особа, яку не було внесено у список, має право звернутися до загальних зборів учасників підприємства із заявою про внесення. У разі виникнення спору – звернутися до суду в межах трирічного строку, який відраховується з моменту видачі підприємству відповідного державного акту на землю.

Legal Tip

«Питання визнання/оформлення права власності на земельні паї було і залишається актуальним. Особливо після відкриття ринку землі в Україні. З огляду на постанову, особам, членам колективних с/г підприємств, які не були включені до відповідних списків, наразі буде важче відновити свої справа, оскільки строки давності почали свій відлік ще на початку 2000 років. Щодо осіб, які не оформили право власності на земельні паї, то їм варто оформити власність до 2025 р. Після зазначеного строку земельні ділянки будуть визнані безхазяйними та передані до комунальної власності».

 

Анатолій Мельниченко, адвокат

Зв’язатися

 

2. Запуск податкової амністії: затверджено форму одноразової (спеціальної) добровільної декларації

Наказом Міністерства фінансів України від 02.08.2021 № 439 було затверджено форму одноразової (спеціальної) добровільної декларації та порядок її подання. Декларацію можна подати до Державної податкової служби України лише через електронний кабінет платника податків. Ключові аспекти податкової амністії:

  • стосується лише активів в Україні та закордоном, які були здобуті до 01.01.2021;
  • в декларації не потрібно вказувати інформацію про джерела набуття активів;
  • інформація, яка подається платником податків, у декларації є конфіденційною;
  • декларація подається в електронному вигляді через електронний кабінет платника податків;
  • податок має бути сплачений протягом місяця з дня подання декларації;
  • вартість об’єктів закордоном обов’язково має бути підтверджена документально.

 

Legal Tip

 

«Допускаємо, що проблемним моментом може виявитись вимога про документальне підтвердження вартості об’єкта закордоном. Якщо Ви маєте намір скористатися податковою амністією, радимо подавати документи в найближчому півріччі. У разі подання декларації до 01.03.2022 діє знижена ставка збору (7% замість 9%) щодо валютних цінностей в іноземних банках, а також активів, що знаходяться закордоном. Щодо активів на території України – застосовується збір у розмірі 5%».

 

Вероніка Ширман, юрист

Зв’язатися

 

3. День солідарності боржників

В середині червня Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду у справі № 910/2971/20 висловив правову позицію щодо підстав для притягнення керівника боржника до солідарної відповідальності у справах про банкрутство. В своїй постанові ВС визначив, що однією з таких підстав може бути недотримання керівником вимоги щодо обов`язку у місячний строк звернутися до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкротство у разі загрози неплатоспроможності.

Legal Tip

«Дана правова позиція Верховного Суду кореспондується з положеннями законодавства, але вказує на те, що саме оцінюватиметься судами при вирішенні питання про солідарну відповідальність керівника. Суди, серед іншого, мають встановити факт порушення місячного строку звернення до суду керівником та факт наявності реального ризику неплатоспроможності. Підтвердженням ризику неплатоспроможності слід вважати: 1) існування у боржника щонайменше перед двома кредиторами зобов`язань, строк виконання яких настав та 2) розмір всіх активів боржника є меншим, ніж сумарний розмір зобов`язань перед всіма кредиторами боржника, строк виконання яких настав. Відтак, керівникам юросіб, які відчувають наближення складних часів, радимо пам’ятати про обов’язок звернутися до суду. Інакше доведеться святкувати день солідарності боржників 😂».

 

Григорій Павленко, адвокат

Зв’язатися


Сподіваємось, що наш черговий WeeklyNews буде чудовим доповненням до Вашої кави або вечірнього трав’яного чаю😊 Якщо Ви бажаєте знати більше, запрошуємо до нашої сторінки Facebook
Ваш Артем Білоусов