WeeklyNews 01.07.2021

 

Вітаю, друзі!

 

Наш черговий випуск WeeklyNews присвячено останнім новелам у сфері податкових відносин. Схоже, політики серйозно налаштовані латати діри державного бюджету за рахунок коштів платників податків. Отже, в перспективі можуть виникнути нові важелі податкового тиску.

 

Деталі, як завжди, у нашому дайджесті.

 

1. Прийнято закон про податкову амністію

15.06.2021 ВРУ прийнято Закон № 5153 або, як його ще називають, закон «про податкову амністію» (далі – Закон). Фактично цей Закон передбачає амністію капіталу для певного кола фізичних осіб. Такі особи отримають можливість з 1 вересня 2021 р. до 1 вересня 2022 р. добровільно задекларувати свої тіньові активи, сплативши за них збір. Результатом вказаних дій стане легалізація задекларованих активів. Ставка збору становитиме від 2,5% до 11,5%, в залежності від того, які саме активи декларуються та яку систему оплати обрала конкретна особа.

Legal Tip

«На нашу думку, закон містить ряд принципових недоліків. По-перше, збір, який пропонується заплатити декларантам, по своїй суті є податком зі спеціальною ставкою, а не збором. По-друге, виникає ризик подвійного оподаткування певних активів. Головний же принциповий недолік – це те, що Закон нівелює принцип рівності перед законом та визнає слабкість певних державних інституцій, які не змогли забезпечити дотримання вимог податкового законодавства. Допускаємо, що така спроба поповнення бюджету сьогодні може дуже погано впливати на поведінку платників податків в майбутньому. Тож радимо уважніше поставитися до можливості задекларувати свої приховані активи, оскільки логіка Закону вказує на те, що держава ставатиме все жорсткіше відносно прихованих доходів та активів».

Григорій Павленко, адвокат

Зв’язатися

 

2. Спочатку сплати податки, а потім йди в суд!

У ВРУ зареєстровано проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень № 5600. Серед усього масиву змін, що пропонуються, особливої уваги потребують пропозиції щодо застосування податкової застави. Передбачається забезпечення податковою заставою донарахованих за результатами контрольно-перевірочної роботи сум грошових зобов’язань, на час адміністративного або судового оскарження. Право податкової застави у контролюючого органу виникає з дня подання скарги до контролюючого органу вищого рівня та/або звернення платника податків до суду та у розмірі, що відповідає сумі грошових зобов’язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні. Податкова застава поширюється на нерухоме та/або рухоме майно платника податків, яке перебуває в його власності.

До того ж, пропонується запровадити для власників та користувачів земельних ділянок с/г призначення мінімального податкового зобов’язання (МПЗ). Механізм оподаткування полягатиме в порівнянні суми податків, сплачених фізичними або юридичними особами у зв’язку з використанням належних їм чи орендованих земельних ділянок та МПЗ. Якщо МЗП буде більшим за фактично сплачені податки, то до бюджету сплачується різниця. Особи, які за наслідками року декларують збитки або відсутність доходів від використання землі, будуть сплачувати до бюджету повну суму розрахованого поставленого податкового зобов’язання.

 

Legal Tip

 

«На мій погляд, введення податкової застави в такому форматі може призвести на практиці до додаткового «тиску» на платників податку та впливати на перешкоджання здійснення господарської діяльності. Що ж до мінімального податкового зобов’язання, слід відмітити, що такі зміни слугуватимуть додатковим надходженням в бюджет та зобов’язанням платити тих, хто незаконно орендує землю за тіньовими схемами і, відповідно, не сплачує податки ані з заробітних плат, ані з реалізованої продукції».

Олена Сідей, адвокат

Зв’язатися

 


Команда адвокатів та юристів Pavlenko Legal Group мають багаторічний досвід ефективної побудови комунікацій з органами державної влади, а також захисту інтересів клієнтів у складних судових спорах. Ми впевнені, що якісні юридичні послуги є запорукою безпеки та процвітання бізнесу.
Ваш Артем Білоусов

Завантажити PDF