Припинення громадянства і Конституція

Наразі існує ймовірність припинення громадянства України для певних осіб за указом Президента України. Підставою такого припинення є начебто добровільне набуття цими особами громадянства інших країн. Тему коментує адвокат Pavlenko Legal Group Ірина Столярчук.

Так, Законом дійсно передбачена дана підстава для припинення громадянства, але вона довгий час вважалась «неробочою» в силу складності офіційної перевірки факту набуття громадянства іншої держави.

Але це не єдина проблема даної підстави. В Україні з моменту прийняття Конституції існує проблема «подвійного громадянства», оскільки достеменно невідомо, як тлумачиться стаття 4 Конституції України, яка встановлює, що «В Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом».

Остаточне слово в цьому питанні мав би сказати Конституційний Суд України, але з 1996 року не було нагоди або не було політичної волі висловитись на цю тему.

В світлі останніх подій та рішень держави в особі Президента, питання необхідності тлумачення статті 4 Конституції може знову стати гостро актуальним. Звертаємо увагу, що в лютому 2022 року до Конституційного Суду України надійшло відповідне подання. Ініціатором звернення стали народні депутати Верховної Ради України. Також варто зазначити, що саме стаття 4 Конституції була чи не найбільш дискусійною під час її прийняття у 1996 році. Не всі депутати на той час підтримували ідею існування в Україні єдиного громадянства, що виключало б існування громадянства іншої держави.

Ми ж обіцяємо інформувати про розгляд даного питання в Конституційному Суді.