Повернення попередньої оплати за договором

Війна, як явище форс-мажорне, зупиняє виконання договорів та звільнення від відповідальності за прострочення виконання, але війна не припиняє автоматично договірні відносини. Після завершення форс-мажорних обставин сторони зобов’язані виконати взяті на себе зобов’язання по відношенню один до одного.

Але що робити, якщо потреба у отриманні замовлених раніше послуг або робіт відпала з об’єктивних причин? План дій знає наш адвокат Ірина Столярчук.

Наприклад, нині є досить поширеною ситуація з повернення попередньої оплати, внесеної як оплата медичних послуг із супроводу вагітності, з одного приватного пологового будинку.

Позиція пологового будинку базується на наявності форс-мажорних обставин, як то окупація Київської області російськими військами в березні 2022. Проте варто сказати, що таке виправдання є достатньо маніпулятивним, оскільки клієнти таких пологових будинків не скаржаться на прострочення клінікою виконання зобов’язань і не вимагають застосування штрафних санкцій за це. Клієнти бажають повернути кошти, що були внесені як попередня оплата за послуги, які не були надані. І на це клієнти мають повне право незалежно від дії обставин непереборної сили.

Повернення таких коштів, на жаль, вимагає направлення до пологового будинку правильно складеного повідомлення про розірвання/припинення договору та повернення попередньої оплати, оскільки просто на запит свого колишнього Клієнта пологовий будинок відповідає обіцянками, а не перерахунком коштів. Таке повідомлення в подальшому слугуватиме доказом в суді, який уже SPOILER прийняв пару рішень не на користь пологового будинку.

Звісно, ситуація із повернення попередньої оплати або авансу, у т.ч у зв’язку з неукладенням основного договору, могла мати місце не лише в сфері надання медичних послуг. Незалежно від сфери застосування норми Цивільного кодексу будуть ті ж самі, тому якщо у вас виникли подібні проблеми, звертайтесь до Pavlenko Legal Group за консультацією, будемо розбиратись разом!