Націоналізація Альфа-банку – Григорій Павленко

Запропонований народними депутатами, пришвидшений порядок виведення з ринку системно важливих банків та їх націоналізація, в першу чергу, знаходиться в політико-правовій площині, не є конкретним та допускає багато юридичних люфтів.

В першу чергу, порадив би Верховній Раді України та авторам законопроєкту №8069 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо особливостей виведення з ринку системно важливого банку в умовах воєнного стану» прислухатися до зауважень Головного науково-експертного управління ВРУ. У висновку ГНЕУ справедливо зазначено, що у проєкті №8068 не визначено конкретних критеріїв (показників), спираючись на які КМУ має прийняти рішення про доцільність націоналізації.

Більше того, особисто в мене, після ознайомлення із законопроектом, не виникло розуміння, що мова йде саме про Альфа-Банк та його націоналізацію. Тобто політично я розумію, про які банки може йти мова, але з проєкту вбачається, що коло банків може бути більшим.

Саме можливість вільного тлумачення тих чи інших показників цільового банку і призведе до майбутніх судових спорів. Нам слід поставити себе на місце власника/власників цільового банку та подумати, як вони можуть діяти. Очевидно, що власники спробують довести в судах, що: а) були відсутні підстави для віднесення банку до системно важливих та/або неплатоспроможних б) КМУ не мав підстав, як державний орган, приймати рішення про націоналізацію. Тобто важливо розробити чіткі критерії та реалізовувати запропоновану процедуру лише у разі досягнення банком встановлених показників. Тоді оскарження не буде мати результатів.

В цілому вважаю, що авторами законопроєкту №8069 запропоновано ефективний та швидкий механізм. Проте, його треба доопрацювати та вивести з площини політичних рішень та перевести в площину об’єктивності, з урахуванням збройної агресії росії.

Разом із тим, націоналізація банку – це також додатковий тягар для держави та її бюджету. Більш того, держава не завжди може бути ефективним менеджером. На моє переконання, слід розробляти механізми поводження з проблемними банками, які б дозволили зменшити участь держави в банківський системі та допомогли залучити в Україну більше іноземного капіталу.

Ситуацію із законопроєктом №8069 та Альфа-банком для вас коментував наш партнер Pavlenko Legal Group Григорій Павленко.