Фіксований гонорар адвоката

Час робіт має значення при відшкодуванні витрат” – таку позицію висловив Верховний Суд у додатковій постанові Касаційного господарського суду ВС від 13.02.2024 № 910/12155/22.

Погодинна оплата відрізняється від фіксованого розміру гонорару адвоката, бо в останньому не враховуються фактичні витрати часу. Проте і в першому, і в другому випадках вони беруться до уваги, коли вирішується питання відшкодування витрат.

Таку позицію Верховний Суд висловив при розгляді наступної справи: підприємство, одержавши перемогу в спорі у касаційній інстанції, попросило суд стягнути з опонента витрати на правничу допомогу у розмірі 18 тис. грн. Проте опонент не погоджувався з цим та подав клопотання про зменшення витрат до 3 тис. грн, мотивувавши це тим, що розмір витрат не є співмірним зі складністю справи та роботами адвокатів. В результаті суд дійшов висновку, що заявлена сума компенсації витрат є надмірною і присудив її частково у розмірі 10 тис. грн. При цьому суд брав до уваги неспівмірність суми фіксованого гонорару зі складністю справи, ціною позову, обсягом матеріалів у справі, кількістю процесуальних документів та засідань.