Про мікрокредитування 2022
Партнер Pavlenko Legal Group Григорій Павленко вважає, що суттєве зменшення обсягу мікрокредитування можна пояснити чинниками, які виникли ще в 2021 році. В першу чергу, це пов’язано з тим, що минулого року суттєвих змін зазнав Закон України «Про споживче кредитування». Так, зокрема, було встановлено обмеження щодо штрафних санкцій, які могли бути застосовані до боржника, а також заборонено змінювати процентні ставки після виникнення боргу. За наявності таких обмежень мікрокредитування втратило частину своєї привабливості для фінансових установ.
З іншої сторони, воєнний стан та нестабільна економіка також, звичайно, вплинули на ринок кредитування в цілому. Більша частина банків/фінансових установ взагалі заморозили кредитування на 1-2 місяці на початку повномасштабного вторгнення. Певні з гравців ринку поступово повернулися до видачі мікрокредитів, але ставляться до цього дуже обережно та рідше передають в користування свій капітал, ніж могли дозволити собі робити це раніше.
Крім того, не забуваємо, що частина території України окупована або знаходиться в прифронтових зонах, що також дуже впливає на показники мікрокредитування та ділову активність в цілому.
Кризи бувають різні та можуть мати кожного разу нові підстави для їх виникнення. Одна справа, коли має місце достатньо прогнозована рецесія, а інша, коли в твій офіс/будинок прилітає ракета чи заходить окупант. Ситуація на ринку мікрокредитів є дзеркалом загальної економічної ситуації в країні.
Якщо говорити про гравців ринку, то, за нашим спостереженням, компанії з ТОП-10 продовжують свою роботу, але при видачі мікрокредитів перевага надається клієнтам, які можуть повернути кошти швидко – не більше ніж через 1-2 тижні. Мікрокредити, які мають більш довгий строк погашення, сприймаються фінансовими установами, як ризикові. Це саме стосується і максимальної суми, яку можна отримати швидко – в провідних компаніях вона суттєво зменшилася. Популярний продукт «Оплата частинами» зараз взагалі знятий з вітрин багатьох фінансових установ/банків, оскільки оцінюється як ризиковий.