Комітет Асоціації адвокатів України з корпоративного права провів круглий стіл на тему: «Практика розгляду корпоративних спорів: останні тенденції і проблеми»

Комітет Асоціації адвокатів України з корпоративного права провів круглий стіл на тему: «Практика розгляду корпоративних спорів: останні тенденції і проблеми»

[vcfastgallery fg_type=”fotorama” fg_thumbs_one=”fg_thumbs_one” fg_main_color=”#fc615d” fg_secondary_color=”#ffffff” fg_fit=”contain” fg_thumbs_lightbox=”full” images=”10264,10268,10272,10276,10280,10284,10288,10292,10296,10300″]

В ході круглого столу судді, практикуючі адвокати та юристи обговорили як поточні проблеми судової практики, так і новели законодавства, на які очікує юридична спільнота у зв’язку із судовою реформою.

Валерій Картере, суддя Вищого господарського суду України, поділився останньою судовою практикою, що стосується забезпечення позову. Також пан Картере акцентував увагу присутніх на питаннях, пов’язаних з похідними вимогами. На думку пана Валерія, такі вимоги можливо розглядати разом з основними, оскільки завданням судочинства повинно бути ефективне, швидке і якісне вирішення проблеми. Якщо ж розводити пов’язані позовні вимоги в різні провадження, це може негативно вплинути на реальний захист порушеного права.

Про останні тенденції корпоративних спорів також висловилася Олеся Лукомська, начальник відділу забезпечення роботи секретаря першої судової палати ВГСУ. Пані Лукомська навела учасникам круглого столу цікаву статистику: незважаючи на те, що загальна кількість судових справ у ВГСУ зменшилася, корпоративні спори досі активно слухаються в касації. В той же час, з виходом останньої постанови Пленуму ВГСУ «Про практику розгляду корпоративних спорів» і юристи, і суди отримали відповіді на багато хвилюючих питань. Таким чином, судова практика по даній категорії справ стала більш прогнозованою.

Олександра Павленко, керуючий партнер Pavlenko Legal Group, запропонувала проаналізувати новели проекту ГПК України. Особливу увагу пані Олександра приділила забезпеченню позову, яке зазнало істотних змін. Експерти і учасники круглого столу висловили побоювання в збільшенні кількості корпоративних конфліктів і рейдерських захоплень, оскільки деякі положення нового ГПК України можуть бути застосовані недобросовісно. Також пані Павленко закликала учасників круглого столу не боятися змін в законодавчому полі, оскільки юридична спільнота неодноразово спостерігала як за зміною практики, так і за зміною законодавства.

Олександр Онуфрієнко, керівник практики приватних клієнтів ЮФ «Лавринович та Партнери», особливу увагу приділив постанові Пленуму ВГСУ «Про практику розгляду корпоративних спорів». На думку експерта, постанова є результатом кропіткої роботи великої кількості професіоналів, а її потенційне «забуття» в зв’язку із судовою роботою – передчасним.

Серед іншого, в ході круглого столу було також порушено тему змін законодавства в сфері реєстрації юридичних осіб. Сергій Бенедисюк, заступник голови комітету і керівник практики корпоративного права EVRIS, констатував стагнацію реформування даної сфери. Зокрема, пан Сергій висловив нерозуміння причини, по якій законодавець і профільні органи досі не забезпечили взаємодії між Єдиним реєстром судових рішень та Єдиним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань. Така взаємодія, на думку експерта, реально захистила б інтереси осіб, права яких були порушені у зв’язку з рейдерськими атаками.

Підводячи підсумки круглого столу, голова комітету Олена Перцова, керівник судової практики Pavlenko Legal Group, закликала колег активно включатися в роботу комітету і не стояти осторонь від реформування законодавства. Як підкреслила пані Олена, творцями судової практики є, в першу чергу, адвокати. Таким чином, саме від них залежать перші рік-два судової реформи і практика судів, яка буде на цій роботі базуватися.